37 utas halt meg a kecskeméti buszbalesetben

Vissza a címlapra

Negyvenöt éve, 1973. január 30-án történt az a 37 halálos áldozatot követelő baleset Kecskeméten, amelyben egy menetrend szerint közlekedő busz és egy vonat ütközött össze egy sorompó nélküli vasúti átjáróban. A magyarországi vasúti átjáróban történt balesetek közül a kecskeméti járt a legtöbb halálos áldozattal. A balesetnek húsz sérültje is volt. A busz vezetője életben maradt, a vizsgálatok az ő kizárólagos felelősségét állapították meg.

A Kecskemétről Helvéciára tartó helyközi autóbusz 17 és 18 óra között egy András-kereszttel ellátott vasúti átjáróban összeütközött a Fülöpszállás és Kecskemét között közlekedő, gőzmozdony által vontatott szerelvénnyel. A mozdony kettészakította a buszt, a roncsokat maga előtt tolta, majd kisiklott és az oldalára dőlt. A mozdonyt csak másnap tudták leemelni a roncsokról. A baleset után az átjárót átépítették, a közút nyomvonalát módosították, majd az átjárónál fénysorompót szereltek fel.

A baleset helyszínén 2009-ben emlékművet állítottak, melynél ma (január 30-án) megemlékezést és koszorúzást tartottak. Szeberényi Gyula Tamás, Kecskemét alpolgármestere mondott emlékező beszédet. Szavait megrendülten hallgatták a jelen lévők, köztük talán a legtöbben helvéciaiak voltak.  Akik még most is mély fájdalommal emlékeznek arra, hogy a település 37 édesanyát, édesapát, nagyszülőt, illetve gyermeket vesztett el 1973. január 30-án.

A tragédia híre megrendítette Helvécia valamennyi akkori lakosát, és egy életre szóló fájdalmat okozott a településen. Hiszen az akkor még jóval kisebb lélekszámú Helvécián szinte mindenki ismert mindenkit, így a tragédia az egész községet érintette 45 évvel ezelőtt.