A megfelelő kötőfonal kiválasztása

Vissza a címlapra
A megfelelő kötőfonal kiválasztása

A kötésminta kiválasztása egy igazán szórakoztató folyamat. Jó érzés ugyanis egy kicsit szabadjára engedni a képzeletet a hangulattáblák, a vázlatok és a színmintázatok csekkolása közben.

De ezután jön csak a java, hiszen meg kell keresni hozzá a tökéletes fonalat. A legtöbben ebben a fázisban el is akadnak, mivel itt nemcsak egy gyönyörű fonal megtalálásáról van szó, hanem arról, hogy olyan kötőfonalat találj, amely kiemeli a kötésminta legjobb tulajdonságait, és amely elérhető a hobbiboltokban vagy a kézműves hobbikhoz alapanyagot kínáló webáruházakban, mint amilyen például a Butika.hu is.

Ezért is sorolunk fel ebben a cikkben néhány olyan szempontot, amelyet a fonalválasztás során figyelembe kell venni.

Textúra

A választott fonal textúrája esztétikai és praktikusabb okokból egyaránt fontos. Amikor az általad választott mintát magad elé képzeled, a legtöbbször konkrét elképzelésed van arról, hogy milyen is legyen a végeredmény. Például, ha egy könnyű, bolyhos pulóvert képzeltél el magadnak, akkor nem egy sima pamutfonalat fogsz választani.

De a kötőfonal textúráját gyakorlati szempontból is figyelembe kell venni. Ha ugyanis több színt kell használnod egyetlen sorban vagy körben a pulóver mintájának létrehozásához, jobb, ha egy nagy tapadású, sodort gyapjúfonalat választasz, mint egy vékony bambusz tartalmú verziót. Ilyen lehet például a fentebb említett webáruházban is kapható, limitált kiadású, hosszan színátmentes Nebbia fonal a Lana Gatto 2022/2023-as őszi/téli kollekciójából, amely extra finom merinó gyapjúból és selyemből lett fonva.

Súly

Talán az egyik legzavaróbb dolog azok számára, akik újonnan lépnek be a kötés csodás világába, a fonal súlyának fogalma. Lényegében a fonalszál vastagságára vonatkozik, és jó kiindulópontot jelent a döntéshez. A nehezebb fonal vastagabb, terjedelmesebb projektet eredményez, míg a kisebb súlyú verziók a legideálisabbak a könnyű ruhákhoz és a kiegészítőkhöz.

Ideje tesztelni!

Amennyiben találtál egy olyan kötőfonalat, amelyről azt gondolod, hogy megfelelő lesz, érdemes először egy kisebb projekt keretében letesztelni. Készíts a felhasználásával egy legalább 15 cm-es négyzetet a megadott öltésmintával, és használd azokat a tűket, amelyeket a projekthez is használni szeretnél!

Majd miután végeztél, mérd fel a végeredményt! Ha nem találod megfelelőnek, akkor cseréld ki a tűt, és ismételd meg a folyamatot. Abban az esetben, ha ezután sem vagy elégedett, akkor másik fonalat kell választanod. Ha viszont úgy ítéled meg, hogy a fonal megfelelő lesz a minta megvalósításához, akkor nekiállhatsz a pulóvernek, a sálnak vagy annak az egyéb dolognak, amit elterveztél.

De javasoljuk, hogy a kötés során is bizonyosodj meg arról, hogy a várt módon haladsz-e. Ugyanis még abban az esetben is megváltozhatnak a dolgok, ha már a teljes számú öltés felkerült a tűkre. Minél többször csinálod meg ezt, annál jobban megismerheted a különböző fonalakat, és kifejlesztheted a saját kötési stílusodat.