Slow Food CE: Kecskemét elkötelezi magát a kistermelők ösztönzése, az oktatás és a tudás népszerűsítése iránt

Vissza a címlapra

Kecskemét Magyarország középső-déli részén, a Dél-Alföldön fekvő városa. A kereskedelmi útvonalakhoz kötődő földrajzi elhelyezkedése a századok során a város lassú, de állandó fejlődését alapozta meg; a környező vidék éghajlata, a síkság termékeny talaja a várost ugyanakkor fontos mezőgazdasági központtá tette. Manapság az ipar is gyors fejlődésnek indult, különösen az élelmiszeripari ágazatban. A gazdasági és társadalmi szerkezet átalakulása rendkívül gyorsan ment végbe, utat adva a féktelen globalizációnak, és gyakran veszélyeztetve a helyi hagyományok és élelmek fennmaradását.

„A fejlődést is irányítani kell" - fejti ki Gaál József a város alpolgármestere, akivel a Terra Madre Salone del Gusto rendezvény alkalmával beszélgettünk , - „és ezért van szükség az olyan projektekre, mint a Slow Food Central Europe , amely meghatározó városunk számára, hogy megvédjük és népszerűsítsük örökségünket, helyi kultúránkat, amelyet jelenleg az eltűnés veszélye fenyeget. A projekt keretében tervezett tevékenységek kulcsfontosságú lehetőséget nyújtanak nekünk arra, hogy megmentsük gyökereinket, és hogy megértsük, hogy az élelem a helyi hagyományoknak milyen nagymértékben az egyik legfontosabb eleme, egyben alapvető ösztönzője a jövőre nézve."

„A piac jelenlegi helyzete aggasztó" - kapcsolódik egyetértően a témához Rendek Olga, termelő, a Slow Food Kiskunság Convivium vezetője és Terra Madre küldött. „A világ minden tájáról érkező élelmiszerek inváziójának vagyunk a tanúi, miközben a kistermelők a túlélésért küzdenek. És ha ez már önmagában nem lenne elég, ezek az iparilag előállított termékek nem mindig ütik meg a minőségi kívánalmakat, sőt gyakran még károsak is az egészségre. A Slow Food Central Europe projekt nem csak a helyi gazdaság szempontjából fontos. A kistermelőknek a piacra jutáshoz nyújtott lehetőség azt is jelenti, hogy folytatni tudják mesterségüket a gyakorlatban, azaz helyi fajtákat, őshonos magvakat termesztenek és őriznek meg, természet-barát technikákat alkalmaznak, őshonos állatfajtákat tenyésztenek - amelyek egyébként nem mindig versenyképesek."

Olga egy kis csoporthoz tartozik, a Kiskunsági Hagyományőrző, Kézműves és Turisztikai Egyesülethez, amelynek - ennek a projektnek köszönhetően - most első ízben nyílt lehetősége, hogy együttműködjék Kecskemét város önkormányzatával, és részt vegyen egy olyan nemzetközi projektben, amely az általuk vallott filozófiát képviseli.„

A helyi partnerekkel való együttműködés alapvető jelentőségű" - erősíti meg Gaál József. „Számunkra az is nagyon fontos, hogy sok partnerünk van, nemcsak a Kiskunság Convivium, hanem egyesületek és a magánszektor képviselői is, akik együtt akarnak velünk dolgozni. E partnerek közül is büszkék vagyunk a Neumann János Egyetem Kertészeti és Vidékfejlesztési Kara szerepére, akikkel egy sajátos programot dolgozunk ki a fenti témákkal kapcsolatban. Azt akarjuk, hogy a fiatalok találkozzanak az idősebb nemzedékkel, hogy rendezvényekre kerüljön sor a piacon, hogy tapasztalatot, kételyeket és tudást cseréljünk, annak érdekében, hogy a régi receptek és hagyományos élelmek újra figyelmet kapjanak. A fiatalok és az ő nevelésük / oktatásuk jelenti a jövő garanciáját."

A projekt keretében számos tevékenységre kerül sor, melyek magukban foglalják a mezőgazdaság, valamint az élelemelőállítás és az elosztási lánc különböző elemeit, de mindenképpen az oktatás áll az első helyen.

Olga így folytatja: „mint egyesület, mi sok-sok gyerekkel akarunk foglalkozni. Ők a mi jövőnk. Meggyőződésünk, hogy a legfiatalabbak oktatása / nevelése a projekt egyik legfontosabb feladata. Természetesen törekszünk a felnőttek, a politikai döntéshozók, a fogyasztók és a termelők oktatására / nevelésére is, hogy így küzdjünk a globalizáció ellen, és formáljuk a kistermelői élelemelőállítás fontosságára vonatkozó tudatos szemléletet. Szeretném hangsúlyozni, hogy a termelőket említettem, mert a mostani történelmi időszakban nagyon fontos, hogy segítsük magukat a kistermelőket is abban, hogy értékeljék azt a kulcs-fontosságú munkát, amit ők végeznek a hagyományos és helyi tudás és készségek védelme és népszerűsítése terén. Ezért a legfontosabb tevékenységek őket célozzák meg. Ez nem lesz könnyű, de a többiekkel együtt sikerülni fog."

A magyar város számára a tapasztalatcsere a projekt egyik jelszava.

„A Terra Madre Salone del Gusto a tökéletes példa erre. Az ilyen típusú projekteknek ez a rendezvény az ötletek és tudás csodálatos fellegvára" - foglalja össze József. „A rendezvényen töltött napok során sok-sok anyagot gyűjtöttem, a világ minden tájáról érkezett emberekkel volt alkalmam találkozni, más önkormányzatok képviselőivel javaslatokat, projekteket és problémákat oszthattam meg. Remélem, hogy magammal tudom vinni ezt az energiát a városomba, és a gyakorlatban is meg tudom valósítani azokat a gondolatokat, amelyeket az itteni megbeszélések ébresztettek bennem. Ennek a rendezvénynek a segítségével a Slow Food fel tudja hívni és újra ráirányítani az emberek figyelmét a valóban fontos értékekre és dolgokra."

„A Terra Madre Salone del Gusto-ról én is a világ minden részéből származó, egyedülálló és ugyanakkor mindannyiunk számára közös tapasztalatokat viszem haza" - mondja Olga. „A Terra Madre fantasztikus lehetőség arra, hogy a világunk helyzetének mélyére tekintsünk, és tanuljunk egymástól."