Március 15-ét a Felvidéken ünnepelte a Kecskeméti Református Gimnázium egyik osztálya

Vissza a címlapra

Már második éve látogatja meg a Kecskeméti Református Gimnázium egyik osztálya a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium tanulóit, hogy együtt töltsenek néhány napot és megismerjék egymást. Ezúttal a március 15-ét ünnepelték közösen a Felvidéken.

Nemzeti ünnep, zászlófelvonás, kokárda, munkaszüneti nap - bár a sorrend talán változhat, amikor március 15-ről beszélünk, először ezek jutnak eszünkbe. Természetes számunkra, hogy az ünnephez hosszú vagy hosszabb hétvége kapcsolódik és az is, hogy piros-fehér-zöldbe öltözik az ország. Azonban elegendő alig két órát utazni, hogy Felvidékre érve más értelmet nyerjen az ünnep: a Rimaszombatban élő magyaroknak például nem lehet munkaszüneti nap március 15., de évről évre megtesznek mindent, hogy valódi ünneppé válhasson.

„Vincze Árpád, a kecskeméti gimnázium vallástanára korábban nálunk dolgozott iskolalelkészként és zsinati tanácsosként, ezért természetes volt, hogy örömmel fogadtuk őket, mikor diákjaival eljött tavaly" - meséli az újdonsült hagyományról Molnárné Pelle Beáta, a Tompa Mihály Református Gimnázium igazgatója. A kecskeméti refisek a Rákóczi Szövetség diákutaztatási programján keresztül érkeztek, osztályfőnökük, Szabados László azonban elmondja, egyáltalán nem új számukra a határokat átszelő kirándulás, a jelenleg tizenegyedikes osztály tagjai hetedikes koruk óta minden nemzeti ünnepet valamely magyarlakta területen töltöttek: Erdélyben, Vajdaságban, Felvidéken. Ilyenkor játékosan tanulnak, esti vetélkedőkön mérik le tudásukat és felkészülnek utazásuk egy-egy helyszínéből, hogy ők maguk legyenek társaik idegenvezetői.

A főtéri ünnepségen összegyűltek a Rimaszombatban élő magyarok - és többen a szlovákok közül is. Ez alkalommal együtt koszorúzta meg Petőfi Sándor szobrát a városban tevékenykedő összes magyar szervezet, az oktatási intézmények és a város vezetőségének egy része. A megemlékezők között pedig idén ott voltak a kecskeméti refisek is...

(Forrás: a reformatus.hu cikke)