Tovább ketyeg a Quaestor-bomba

Vissza a címlapra

Újabb fejleménye van a Quaestor-ügynek, mely végső soron a következő választások végeredményére is befolyással lehet majd. A 444.hu szerint napokon belül nyilvánosságra kerül, hogy mikor és mennyi pénzt tartott a külügyhöz tartozó Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) a Quaestor cégcsoportnál, a Buda-Cashnél és a Hungária Értékpapír Zrt-nél.

A Fővárosi Ítélőtábla szerint az MNKH-nak meg meg kell mondania, hogy volt-e számlája az említett cégeknél, mikor, mennyi pénzt helyezett el náluk, és hogy 2015. március 9-én (ekkor jelentett öncsődött a Quaestor Financial Hrurira nevében a fotón látható Tarsoly Csaba) mennyi pénzt vettek ki a Quaestortól.

Az állami cég válaszai több szempontból is érdekesek lesznek. Egyrészt máig nem tudható pontosan, hogy az évek során mennyi pénzt tartott a külügyes csapat Tarsoly Csaba cégcsoportjánál. A 444.hu szerint a minisztérium esetében 72 milliárd szabálytalanul befektetett forintról lehet szó, az MNKH esetében valószínűleg 3,8 milliárdról.

Az is fontos, hogy március 9-én mennyi pénzt vettek ki, illetve hogy tényleg akkor vették-e ki a pénzt. Az a kérdés ugyanis, hogy az állam „bennfentes" információk birtokában előbb tudta-e kimenteni a pénzét, mint a kisbefektetők, vagy csak hihetetlen szerencséjük volt, hogy pont az összeomlás napján még gyorsan vissza tudták rántani a Tarsolyhoz irányított állami milliárdokat.

A 444-hu szerint ezeket a kérdéseket segíthetne majd tisztázni a mostani ítélet.

Korábban megírtuk, hogy Quaestor-ügyben levelet írt Prof. Dr. Trócsányi László igazságügyért felelős miniszternek Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármester asszonya. Ebben azt kérte a minisztertől, hogy az úgynevezett Quaestor-törvényben szereplő hozamlevonási szabályokat vizsgálja felül. Azért, hogy a kárrendezés során csak a tényleges hozam kerülhessen levonásra.

Sok károsult ugyanis vitatja az alap elszámolásának helyességét, erről korábban a Figyelő is írt. A hetilap szerint sok Quaestor-ügyfélnél több hozamot vontak le a kártalanításnál, mint amennyit ténylegesen kerestek a kötvényeiken.

Az új kártalanítási szabályok - a törvény - alapján egyébként az összes, 32.740 kártalanítást igénylő közül 10.614-et értesített arról a kárrendezési alap, hogy nem kapnak több pénzt azon kívül, amit a Beva a hiányzó kötvények után már kifizetett. Nyolcezer érintett azonban még várhat vissza pénzt - ők május 18-a óta vehetik fel a nekik járó összeget - összesen várhatóan 38 milliárd forintot - a lakóhelyük szerinti legközelebbi takarékszövetkezeti fiókban.

A kárrendezési alap korábban azt közölte, hogy 448 kérelmező, a kárrendezésben részt vevők alig több mint 1%-a jelentette be kárrendezési kérelmének visszavonását. Ők saját maguk érvényesítenék követelésüket a bedőlt cégekkel szemben.

KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK:

Szemereyné Pataki Klaudia tárgyalt a Quaestor-károsultakkal