Fűrész Tünde Kecskeméten: átalakul a bölcsődei ellátások rendszere Magyarországon

Vissza a címlapra

A klasszikus bölcsődék mellett megjelennek a mini, a munkahelyi, és a családi bölcsődék. Ezekről a változásokról is beszélt március 16-án, csütörtökön, a Városháza Dísztermében rendezett kecskeméti Bölcsődei Tájékoztató Napon Fűrész Tünde, a bölcsődei rendszer átalakításával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos.

A megjelenteket Szeberényi Gyula Tamás, Kecskemét Megyei Jogú Város alpolgármestere, és Rideg László, a Bács Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötték, majd elsőként Fűrész Tünde, miniszteri biztos (EMMI) tartott előadást a bölcsődei rendszer átalakításának alapjairól.

A kormány a bölcsődei ellátórendszer rugalmasabbá tételével azokat a családokat akarja segíteni, amelyekben mindkét szülő dolgozik, vagy ahol egy dolgozó szülő nevel három év alatti gyereket, és nincs más külső, például nagyszülői segítség - mondta előadásában.

Tájékoztatása szerint jelenleg 47 ezer bölcsődei férőhely van a három év alatti gyerekek napközbeni ellátására, ezt 60 ezerre szeretnék növelni.

A rendszer átalakítását, rugalmasabbá tételét egyebek mellett azzal indokolta, hogy európai összehasonlításban az átlagnál kevesebb kisgyermekes anya dolgozik Magyarországon.

A miniszteri biztos fontosnak nevezte a bölcsődei dolgozók megbecsülését és továbbképzését. Arról is beszélt, hogy a középfokú végzettségű kisgyermeknevelők is jelentős béremelésre számíthatnak majd.

Kecskeméten is elhangzott, hogy ez év elejétől a bölcsődei ellátások rendszere átalakul, bölcsőde, mini bölcsőde, családi bölcsőde és munkahelyi bölcsőde kialakítására nyílik lehetőség. Minden településen, ahol 40-nél több 3 év alatti gyermek él vagy legalább 5 család igényli a bölcsődét, ott 2018. év végéig kötelező lesz a bölcsődei ellátást megszervezni, amihez ezúton szeretnénk minden hasznos információt megadni mindazon településeknek, vállalkozásoknak, intézményeknek, civil és egyházi szervezeteknek, akik már működtetnek vagy működtetni szeretnének bölcsődét.

A továbbiakban ezek az előadások hangoztak még el:

- A gyermekek napközbeni ellátásának átalakításához kapcsolódó szakmai tartalmak (15') - Kovácsné Bárány Ildikó, főosztályvezető-helyettes, EMMI

- A működési engedélyezési eljárás folyamata (15') - Czudarhelyi Mária szociális és gyermekvédelmi szakügyintéző, Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal

- Gyakorlati, módszertani feladatellátás (15') - Acsainé Végvári Katalin, Magyar Bölcsődék Egyesülete, és Mátay Katalin, Macske Napközbeni Gyermekellátást Nyújtó Szolgáltatók Országos Egyesülete

- EFOP 1.2.11-16 Esély Otthon pályázat bemutatása - Varga Ildikó UNK Bács-Kiskun Megyei Ifjúságszakmai Koordinátor